PÉČE O SEDACÍ VAKY: JAK JE ČISTIT, UDRŽOVAT A PRODLOUŽIT JEJICH ŽIVOTNOST
Sedací vak není jen kus nábytku. Je to věrný společník pro filmové večery, čtecí koutek, místo, kam se můžete schovat po dlouhém dni. Jakmile se v obývacím pokoji nebo dětském pokoji usadí, stává se členem domácnosti. A jako každý člen domácnosti potřebuje trochu péče. Není to nic složitého, jen musíte vědět, jak na to. Pojďme se společně podívat na to, jak se o tašku starat, aby nám sloužila co nejdéle - a stále dobře vypadala.
První pravidlo: seznamte se se svým sedacím vakem.
Možná to zní trochu filozoficky, ale opravdu - ne každý sedací vak je stejný. Některé mají snímatelný potah, jiné jsou "jednodílné". Materiál může být syntetický, semišový, kožený, z ekokůže nebo dokonce ručně tkaný. A podle toho se také čistí a ošetřuje.
Pokud máte doma sedací vak s odnímatelným potahem, máte důvod ke spokojenosti - obvykle ho stačí jednou za čas z vaku sundat a vyprat podle doporučení na štítku. Ale pozor - někdy méně znamená více. Praní při příliš vysoké teplotě nebo v sušičce může zkrátit životnost látky. Vždy se podívejte na doporučení výrobce.
Vhodné místo pro sedací vak
I sedací vak potřebuje své místo. Ideálně takové, kde se může přirozeně rozložit a vy se do něj můžete bez problémů zabořit. Je to jako mít vlastní křeslo, jen o několik úrovní vyšší komfort. V rohu místnosti, pod oknem, vedle police s knihami - nepotřebuje mnoho místa, ale dokáže vytvořit atmosféru.
Pokud máte děti, víte, že sedací vaky jim nepřipadají jako nábytek, ale spíše jako hřiště. Promění se v loď, pevnost, ostrov, dokonce i v draka. V takovém případě doporučujeme vybrat místo, kde vak nebude překážet každodenním automobilovým závodům nebo tanci s plyšáky. Zároveň je dobré tašku občas přemístit, vyvětrat, protřepat. Ani nábytek nemusí být stále na stejném místě, že?
Malé nehody na sedacím vaku? Žádný stres
Děti, psi, červené víno, omáčka na špagety... život jde dál. A i když sedací vak není zrovna bílý ubrus na svatbu, občas se "chytne". Pokud se něco rozlije, nejdůležitější je jednat okamžitě. Měkký hadřík, vlažná voda a trocha mýdla bez bělidel dokáží zázraky. Nedrhněte příliš silně, spíše jemně vysajte vlhkost.
Na skvrny od jídla nebo pití funguje také ocet smíchaný s vodou (1:1) nebo jedlá soda - buďte však opatrní a vždy nejprve vyzkoušejte na malé nenápadné ploše. A pokud se jedná o koženou tašku, tam raději sáhněte po speciálních přípravcích určených na kůži.
Zachování tvaru sedlové brašny: nejde jen o vzhled
Sedací vaky jsou plněny polystyrenovými kuličkami (EPS). A ty mají jednu vlastnost - časem se stlačí. Pokud tedy vaše brašna začne připomínat spíše palačinku než pohodlný obláček, není to vaše chyba - je to přirozený proces. Dobrá zpráva? Dají se snadno doplnit. Většina kvalitních sáčků má zip nebo otvor připravený k tomu, abyste do nich mohli nacpat nové kuličky. Připravte se na to, že jsou obvykle řádně elektrifikované.
Kdy doplnit sedací vak? Když se vak již nevrací do původního tvaru nebo když vás při sezení tlačí dolů. Nemusíte hned měnit celý vak, často stačí malá pomoc zevnitř.
Jak (ne)zničit sedací vak
Nevyhazujte ho za trest na balkon. Sluneční paprsky nám nevadí, ale ne všem materiálům sedacích vaků. Kůže může popraskat, látka vyblednout, výplň se přehřívá. A když už jsme u toho - déšť jí také nedělá dobře. Pokud ho tedy opravdu potřebujete na chvíli přemístit ven, ujistěte se, že je v suchu a stínu.
A ještě jedno malé doporučení: neskákejte na něj. Ani děti, ani domácí zvířata. Vak je určen k sezení a ležení, není to náhrada trampolíny. Pravidelným "testováním nárazů" se rychleji opotřebuje nejen potah, ale i náplň sedacího vaku.
Dobrá rada: hygiena sedacího vaku
Možná to zní divně, ale sedací vak - zejména pokud na něm spíte, ležíte nebo trávíte hodně času - si zaslouží podobnou hygienu jako ložní prádlo. Pravidelné vysávání (ano, i to můžete dělat!), větrání při otevřeném okně, ale také osvěžení potahu antibakteriálním sprejem nebo esenciálními oleji (levandule, eukalyptus nebo tea tree) dokáže udělat zázraky pro osvěžení nejen samotného vaku, ale i vzduchu v místnosti.
I náplň sedacího pytle má své nálady
Jak jsme se již zmínili, náplň z plivátka je běžnou záležitostí. Čas od času je však dobré je nejen doplnit, ale také roztřídit. Někteří výrobci nabízejí směsi s paměťovou pěnou, které sedacím vakům dodají větší pohodlí. Není to nutnost, ale jakmile to jednou vyzkoušíte - už se nevrátíte. Pokud si troufáte, můžete dokonce kombinovat různé typy polstrování pro ideální "sezení" - tvrdší pro záda, měkčí pro nohy. Experimentování je povoleno!
A co když chcete sedací vak někomu věnovat jako dárek?
V posledních letech se sedací vaky objevují pod stromečkem, na kolaudačních večírcích, dokonce i jako dárek při narození dítěte. A je to skvělý nápad! Jen nezapomeňte připojit trochu "lásky k návodu" - tedy tuto radu, kterou jste si právě přečetli. Díky nim se obdarovaný nebude bát, že jakmile se taška ušpiní nebo "poplive", skončil. Naopak - bude vědět, že i sedací vak může být dlouholetým přítelem, když se o něj dobře stará.
Péče o sedací vak
Už jste vyzkoušeli sedací pytle EMI.sk? Jsou k dispozici v malých, středních a velkých velikostech a samozřejmě nabízíme také výplně sedacích vaků v různých objemech, aby bylo vaše sezení co nejpohodlnější.
Pokud se o svůj sedací vak budete dobře starat, odvděčí se vám - pohodlím, stylem a dlouhou životností. Péče o něj není žádná věda, je to rutina, která je pro vás stejně přirozená jako zalévání květin nebo mytí oblíbeného hrnku. Stačí trocha pozornosti, malé čištění a občasné doplnění - a máte pohodlí jako nové.
Sedací vak není jen designový prvek. Je to místo odpočinku, útočiště, oáza klidu. A jako každý přístav - potřebuje občas opravit lano nebo natřít lavici. Ale vy to zvládnete. A s úsměvem.
Komentáře
Zanechte svůj komentář